Але варто памʼятати, що завдання НМТ мають на меті перевірку не лише окремих правил, а розуміння їхньої взаємодії в мові. Щоб навчитися помічати ці звʼязки і закономірності, варто постійно проходити тести минулих років.
Тут важливо проводити роботу над помилками:
- Читання (завдання 1–3): знайти в тексті докази того, що ваша відповідь була хибною та виокремити інформацію, що вказує на вірний варіант.
- Читання (заповнення пропусків): звертати увагу не лише на контекст, а й на граматичний аспект (правильна відповідь має узгоджуватися за часом, особою, числом і т.д)
- Використання мови (лексична частина): опрацювати всі слова з ряду та переконатися, що ви точно розумієте всі відтінки значень слова. Тут допоможуть словники, наприклад https://dictionary.cambridge.org/.
- Використання мови (граматична частина): знайти пояснення правила на одному з наведених вище ресурсів, закріпити виконанням вправ за темою.
Як готуватися, коли до іспиту лишається кілька тижнів?
Щоб структурувати свій багаж знань, раджу вести нотатки. Це може бути як записник, так і документ з замітками на компʼютері, де варто виділити місце під різні потреби:
- корисні посилання (ресурси, які вам допомогли, і які не хотілося б загубити);
- граматика (тут можна візуалізувати граматичні поняття, створити mindmaps для кращої організації правил, занотувати важливі моменти, які постійно забуваєте);
- лексика (не варто виписувати все. Краще лишити лінк на відповідний квізлет чи урок ВШО або сфокусуватися на нюансах як-от різниця між схожими словами);
- вправи (тут можна не лише виконувати завдання, а ще й намагалися створювати власні приклади речень у відповідній граматичній структурі чи з уживанням нової лексики).
Як розподілити час на тесті?
Під час тесту, як би це банально не звучало, головне бути спокійним і не нервувати. Не варто починати виконання завдання з читання всього тексту або кожного завдання до нього. Ось «універсальні» стратегії для кожного з типів завдань»:
Завдання з вибором однієї правильної відповіді:
- Поглянути на заголовок та «просканувати» текст, щоб зрозуміти, про що там може йтися.
- Уважно прочитати перше завдання (без варіантів відповіді) / речення з пропуском та «спрогнозувати» можливу відповідь.
- Переглянути наявні варіанти та порівняти з вашою попередньою відповіддю.
- Якщо не можете дати однозначну відповідь, викреслити очевидно зайві варіанти та знайти докази (в контексті чи граматично), які підтверджують чи відкидають решту варіантів.
- Перечитати речення з обраною відповіддю та переконатися, що воно «звучить» коректно.
Завдання на встановлення відповідності:
- Уважно прочитати перший текст, виокремити головну ідею та ключові деталі.
- Проглянути можливі варіанти та знайти той (ті), що підходять найкраще.
- За необхідності, виділити ключові фрази та обрати єдиний варіант з кількох можливих.
- Переконатися, що попередньо обрані варіанти не підходять ліпше до інших текстів.
Щодо пріоритетності завдань, головне не зациклюватися на одному питанні занадто довго. Краще присвятити цей час вирішенню наступних та повернутися до проблемного в кінці. Так ви точно вирішите більше завдань.
Які теми повторити?
Варто повторити тему: «Синтаксис». Зверніть увагу на тему «Члени речення», бо це визначальна тема для подальшого розуміння простого речення, простого ускладненого речення, складного речення. Раджу переглянути уроки на ВШО за цими темами. У них дуже чітко та структуровано подано матеріал. Перевірити себе і скласти тест із будь-якої теми з української мови можна також на платформі ВШО.
Як готуватися, коли до іспиту лишається кілька тижнів?
Насамперед — стабільно та систематично працювати, виконувати тести, опрацьовувати конспекти. У мене є власний метод, що точно діє: виписувати потрібну інформацію та розміщувати її по всій квартирі, щоб ці правила, винятки чи орфограми стабільно були перед очима — наприклад, на холодильнику або на екрані телефона.
Як розподілити час на тесті?
Ось стратегія, яку я раджу: виконуйте завдання за структурною послідовністю. Але обов’язково по завершенні розв’язання тесту поверніться до тестів та перегляньте ще раз зазначені відповіді. Спробуйте подивитися новим поглядом на них.